Kontrole WITD w Białymstoku.

Mimo okresu świątecznego, ostatni weekend inspektorzy WITD w Białymstoku spędzili pracowicie. W okresie od 10 do 13 kwietnia 2009 r. skontrolowali 41 pojazdów, w 13 przypadkach kontrole kończyły się wydaniem decyzji administracyjnych o nałożeniu kary pieniężnej na przedsiębiorcę, 19 kierowców ukarano mandatami karnymi.

  • W dniu 10 kwietnia inspektor zatrzymał pojazd należący do przewoźnika litewskiego. W wyniku dokonanych czynności kontrolnych inspektor stwierdził, że w pojeździe znajdują się zużyte nie oczyszczone akumulatory, odpady te są zaliczane do grupy odpadów niebezpiecznych. Kierowca nie posiadał stosownego zezwolenia na tranzyt odpadów przez terytorium Polski, w związku z czym stwierdzono naruszenie polegające na przewozie drogowym odpadów tranzytem przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez wymaganego zezwolenia. Ponadto stwierdzono naruszenia przepisów umowy ADR polegające na nieprawidłowym sporządzeniu dokumentu przewozowego, przewożeniu towarów niebezpiecznych w niewłaściwym opakowaniu oraz bez wymaganego oznakowania sztuk przesyłki. W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości na przewoźnika nałożona została kara w wysokości 10500 złotych, kierowcę ukarano mandatem za brak wymaganych dokumentów, pojazd skierowano na parking strzeżony. Sprawa została także przekazana do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska celem prowadzenia dalszych czynności.
  • Ponadto w dniu 13 kwietnia 2009 r. w jednym przypadku stwierdzono wykonywanie przewozów w okresie obowiązywania zakazów lub ograniczeń ruchu określonej kategorii pojazdów. Przewoźnik został ukarany karą pieniężną zgodnie z taryfikatorem.
  • W dniu 14 kwietnia br., tj. w pierwszy dzień po Świętach Wielkanocnych inspektorzy przeprowadzili kontrole trzeźwości kierowców. Między godzinami 8 a 9 skontrolowali trzeźwość 51 kierowców. W jednym przypadku stwierdzono stan po spożyciu alkoholu - kierowca, obywatel Litwy, posiadał w wydychanym powietrzu 0,23 mg/l alkoholu. Sprawę przekazano Policji.