Przeciążona ciężarówka z drewnem.

Kontrola inspektorów z WITD w Białymstoku zakończona zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych, wszczęciem postępowań wobec właściciela firmy transportowej oraz załadowcy.

Dzisiaj 17 lutego br. na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Białystok do rutynowej kontroli drogowej zatrzymany został samochód przewożący drewno.

W obecności kierowcy dokonano pomiaru wagi ciężarówki. Stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej o 10800kg  przy dopuszczalnej 42t. Za duży o 6,9 tony okazał się także  nacisk podwójnej osi przyczepy.

Niestety kierujący nie posiadał zezwolenia na przejazd ponadnormatywnej ciężarówki. Dodatkowo nie okazał także wypisu z licencji lub zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika.

Pojazd skierowano na parking strzeżony do czasu doprowadzenia auta do wymiarów zgodnych z prawem. Wobec właściciela ciężarówki wszczęto postępowania administracyjne zagrożone karami:

  • 15000 złotych - z ustawy Prawo o ruchu drogowym;
  • ewentualnie ograniczoną do 12 000 złotych z ustawy o transporcie drogowym  - za przeciążenie samochodu, brak licencji, oraz zaświadczenia o urlopie.

Za przewóz niezgodny z obowiązującymi prawem odpowiadać będzie także załadowca wobec którego rozpoczęły się  dwa postępowania administracyjne zagrożone karami po 15 000 i 10 000 złotych.

Ponadto za niesprawne światła przeciwmgłowe przednie, wycieki płynów, skorodowany układ wydechowy, zużyte ogumienie, różną rzeźbę bieżnika na jednej osi oraz brak trójkątnych świateł odblaskowych inspektorzy zatrzymali dwa dowody  rejestracyjne.

Kierowca został ukarany mandatami karnymi na łączną kwotę 300 złotych.