Zabezpieczenie przez inspektorów danych z tachografu ciężarówki wypadkowej.

Na miejsce zdarzenia trzech pojazdów w terenie zabudowanym, do którego doszło na Alei Niepodległości w Białymstoku wezwano miejscowych inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Zabezpieczono i przekazano Policji dane z tachografu uczestniczącej w wypadku ciężarówki. Pomimo znacznych uszkodzeń pojazdów, w zdarzeniu obrażenia odniosła jedna osoba, która trafiła do szpitala.

Dzisiaj (20 listopada) po godz. 9 rano na białostockiej obwodnicy miejskiej doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego, dostawczego busa i samochodu ciężarowego. Problemy techniczne uniemożliwiły pobranie danych z tachografu ciężarówki. Aby nie dopuścić do ich utraty i materiał dowodowy umożliwiał odtworzenie stanu faktycznego, Policja wezwała inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z Białegostoku.  Inspektorzy skutecznie pobrali dane cyfrowe i dokonali wstępnej analizy prędkości pojazdu oraz aktywności kierowcy.

Uzyskane informacje przekazano niezwłocznie prowadzącym sprawę funkcjonariuszom Policji, którzy ostatecznie ustalą okoliczności kolizji.

Warto jednak podkreślić, że oznakowanie umieszczone w terenie zabudowanym określające dopuszczalną prędkość większą  niż 50 km/h nie dotyczy samochodów ciężarowych, a maksymalne limity prędkości tej kategorii pojazdów określono w przepisach ogólnych.