Nowe „busy” z projektu „Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego”.

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Białymstoku otrzymał 4 nowoczesne radiowozy wraz ze specjalistycznym wyposażeniem. Samochody wraz ze sprzętem kontrolnym zostały zakupione w ramach realizacji projektu „Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego” realizowanego przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Dzięki nowemu nabytkowi inspektorzy będą mogli przeprowadzać kompleksowe kontrole przejeżdżających przez województwo podlaskie samochodów. Specjalistyczny sprzęt stanowiący wyposażenie każdego z „busów” to istotne wsparcie dla kontrolujących w walce z niesprawnymi, niebezpiecznymi, zatruwającymi środowisko naturalne, czy niszczącymi drogi przeciążonymi pojazdami.

Obecność na drogach radiowozów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt kontrolny wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zapewnienie zasad uczciwej konkurencji w przewozach drogowych.

Na wyposażeniu furgonów znajdują się m.in. tester diagnostyczny EOBD, który umożliwi szybką ocenę stanu różnego rodzaju układów pojazdu np. hamulcowego, czy układu oczyszczania spalin. Dymomierz zmierzy poziom zadymienia spalin, sonometr poziomu hałasu emitowanego przez układ wydechowy, laserowy pirometr - temperaturę tarcz hamulcowych, przymiary – wysokość i długość pojazdów, a z wykorzystaniem specjalnych zestawów sprawdzone zostanie paliwo. W każdym radiowozie znajduje się nowy typ przenośnych, dynamicznych wag samochodowych umożliwiających wykonanie pomiaru w trakcie jednokrotnego przejazdu samochodu przez wagi. „Busy” wyposażone są również w sprzęt, który umożliwi zabezpieczenie miejsca wypadku i udzielenie pomocy przedmedycznej.