Zatrzymane do kontroli z ruchu zestawy z naczepami poruszające się S8 (trasa europejska E67) będące w dyspozycji litewskich podmiotów stanowiły realne zagrożenie na drodze. W wyniku oględzin każdej z trzech naczep ujawniono usterkę z kategorii niebezpiecznych, tzn. stwarzających bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu.
We wtorkowe popołudnie (01.06) w m.Suchowola oraz m.Rzędziany, na drodze krajowej nr 8 stanowiącej odcinek tranzytowy o znacznym nasileniu ruchu, funkcjonariusze WITD w Białymstoku poddali kontroli zatrzymane z ruchu 40-tonowe zestawy przewożące odpowiednio złom stalowy z Polski, meble ogrodowe z Włoch oraz urządzenia sterujące z Niemiec z dostawą na Litwę.
Podczas kontroli technicznej ciężarówki ze złomem ujawniono usterki niebezpieczne w postaci złego stanu ogumienia (widoczne stalowe elementy konstrukcyjne) oraz braku siły hamowania na jednym z kół. Dodatkowo stwierdzono brak osłon bębnów hamulcowych na dwóch kołach, mający wpływ na skuteczność hamowania z uwagi na zanieczyszczenia.
W kolejnym przypadku przewozu mebli ogrodowych ustalono znaczny stopień uszkodzenia tarcz hamulcowych oraz brak siły hamowania na trzech kołach kontrolowanej naczepy.
Oba składy poddano weryfikacji na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, gdzie potwierdzono niesprawności hamulców oraz w drugim przypadku wykryto dodatkowo odłączenie siłowników stanowiących istotną część układu hamulcowego. Powyższe zagrażało bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Kontrola trzeciego przypadku także zakończyła się wskazaniem usterki niebezpiecznej, która polegała na znacznej korozji tarczy hamulcowej na jednym z kół naczepy, wskazujące na brak siły hamowania. Oprócz tego stan ogumienia oraz szyby czołowej także pozostawiał wiele do życzenia.
Podsumowując, każda z trzech kontrolowanych naczep posiadała usterki dyskwalifikujące je z dalszego użytkowania. W każdym przypadku zakazano dalszej jazdy do czasu usunięcia nieprawidłowości oraz zatrzymano dowody rejestracyjne niesprawnych środków transportu.
Wszczęto postępowania administracyjne na podmioty będące właścicielami naczep, każde na kwotę 2000 zł oraz odpowiednie postępowania administracyjne na osoby zarządzające w podmiotach, każde na kwotę 500 zł. Kaucje na poczet przyszłych kar zostały opłacone.