Nadwaga bolączką dostawczaków.

Cykliczne kontrole wagowe nie zniechęciły kolejnych czterech kierowców busów do przekraczania ładowności. Ładunki art. spożywczych, piwa czy dywanów powodujące nienormatywność zostały usunięte z 3 pojazdów do stanu zgodnego z przepisami. W jednym przypadku brak możliwości rozładunku zakończył się odjazdem z miejsca kontroli na lawecie. Kontrole przeprowadzili podlascy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

Ponowne kontrole ukierunkowane na przeładowane pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony ujawniły 4 takie przypadki podczas czynności realizowanych przez podlaskich inspektorów podczas dzisiejszych (19 czerwca) kontroli na drodze krajowej nr 8.

Na uwagę zasługuje przypadek przewozu blachy stalowej, który powodował przekroczenie dmc pojazdu o 700 kg, jednak jego niepodzielność oraz brak możliwości rozładunku/przeładunku spowodowała konieczność kontynuowania przejazdu do nieodległego miejsca docelowego na lawecie.

Podsumowując, kontrolowane pojazdy przekraczały dopuszczalne parametry od 600 do 1200 kg, tj. od 17 do 34 % wartości normatywnej. Każdy z kierujących został ukarany stosownym mandatem karnym, a łączna wysokość wymierzonych kar wyniosła 800 zł.

Kontrole tej kategorii pojazdów będą kontynuowane.