Za dużo ziarna.

Wczoraj 9 września 2021 r. podlascy inspektorzy w miejscowości Jeżewo na drodze ekspresowej S8  po raz kolejny skutecznie wykorzystali do wytypowania przeciążonej ciężarówki wskazania sytemu wag preselekcyjnych.

Po uzyskaniu wyników z systemu pracownicy z WITD w Białymstoku zatrzymali do kontroli szczegółowej zespół pojazdów przewożący ziarna jęczmienia na trasie z Grabowca do Kałęczyna.

Po zważeniu auta wagami przenośnymi kontrolujący stwierdzili, że nacisk osi napędowej wyniósł 12,65t  przy dopuszczalnym 11 500 kg – przekroczenie o 1,15 tony.

Dodatkowo  o 2 150 kg  przekroczony był  nacisk potrójnej osi nienapędowej naczepy. Wyniósł on 26,15t  pomimo dopuszczalnych 24 000 kg.

Według danych z dowodu rejestracyjnego ciężarówka mogła ważyć maksymalnie 40 ton. Jednak i ten parametr został przekroczony o 6 750 kg.

Wobec przewoźnika wszczęte zostały postępowania administracyjne. Za stwierdzone naruszenia przedsiębiorcy mogą grozić kary pieniężne na łączną kwotę 15 000 złotych.

Przeciążona ciężarówka została usunięta na parking strzeżony. Będzie mogła z niego wyjechać po przeładowaniu towaru i doprowadzenia do parametrów normatywnych.